• 691
  • 0
Детски играчки и ред - наистина ли е възможно?

Лесни, но съществени насоки за съхранението, реда и играта на децата с играчките


Имате доста играчки вкъщи, някои любими, други не толкова, но за да е пълноценна играта на детето с даден материал или играчка, е добре да се придържаме към няколко лесни и прости насоки. Те ще помогнат на детето да оцени качествата на съответната играчка и да ѝ се наслади, когато е готово за нея. Това е валидно за всичко – Монтесори материали, дървени играчки, музикални инструменти или пък детски пъзели и конструктори.

Говорейки за детски играчки, всички знаем, че те обикновено не са никак малко и заемат изненадващо много място, затова и за вас, и за детето е добре то да има свой кът в стаята, където да се намират неговите игри. Децата обичат реда и за тях е естествено да го поддържат, ако на това са научени и това виждат като пример вкъщи. Винаги слагайте детските играчки на съответните им места– децата имат силна фотографска памет и търсят играчката там, където са я видели последно. Добре е ако има детски книжки, те да са изложени така, че детето да може винаги да избере тази, която в момента иска да разгледа. Ако има кутия с детски кубчета, тя винаги да е на едно и също място. Това важи за всички материали и игри – детски строители, дървено влакче, топка или пумпал, всички си има ред и детето знае това. След игра с играчките, още от най-ранна детска възраст, можете да включвате и детето в прибирането на всяка от играчките. Децата се радват да пускат части в кутията, да носят конструктора до рафта или да върнат столчето на неговото място. Всичко това носи удовлетворение на детето и така то развива своята самостоятелност и своето самочувствие.

Друг важен момент е, че е добре детето да няма изложени пред него всички играчки, а всеки месец да вадим едни и прибираме други, за да поддържаме интереса му към тях. Така детето от една страна не е заринато с играчки, между които дори не може да се ориентира, а от друга когато види играчка, която вече е забравило, то я приема като нова и интересът към нея е естествено по-голям.

Важно е детето да има свободен достъп до своите играчки. Нека те са разположени така, че то да може само да вземе тази, която му харесва и разбира се, само да може да я върне са нейното място след това. Не винаги можем да сме до децата, когато те играят, затова нека направим така, че на тях да им е интересно и спокойно, когато играят сами. Това помага за независимостта на детето и поощрява самостоятелните му занимания.

Когато даваме нова играчка на детето, добре е да му покажем как се играе с нея и каква е нейната цел. Така ще може и детето да я използва по предназначение след това, когато играе само.

Когато детето играе с дадена игра, повърхността, постелката или килимчето, на което е поставена играта, е за предпочитане да са едноцветни, за да не се разсейва и да се концертира върху конкретното занимание.

Слушайте и наблюдавайте своето дете. Когато е в приповдигнато настроение и е готово да се гоните, да скача и прави кълбета, едва ли е най-доброто време да му предложим книжка или пъзел – топката ще му допадне повече. Но ако детето скоро ще заспива, а още иска да играе, най-добре да спрем музиката, ако е имало такава, да намалим леко осветлението, да му дадем тихо занимание като детски пъзел, дървена низанка или пък книжка за оцветяване, които да му помогнат да мине на други вълни и да го подготвят за сън. 

Оставете коментар: